Cuma, Aralık 21, 2012

Gideros Mobile


Gideros Mobile geliştirenlerin kelimeleri ile sizin kolayca Android ve iOS işletim sistemleri için oyun geliştirmenizi sağlayan bir araç. GATE 541 dersinde bu dönemki öğrencilerimden Umut Demirel benzer bir mottosu olan Corona isimli araç ile Burp the Game isimli iPhone oyununu geliştirip yayınladığında bu yana Lua Oyun Motoru olarak anılan araçlar gündemimize oturmuştu. Gidersos'u ne zamandır kulağıma çalınmış olmasına rağmen, iş yerinden Ebru <> diyene kadar Atılım ve Deniz ile tanışmak aklımda yoktu. Aynı gece Atılım'a mail attım. Dersten bahsedip, uygun bir durum olur ise derse katılmalarının harika olacağını, kendileri ile tanışmaya çok mutlu olacağımızı anlattım. Çok sıcak karşıladılar. Şansımız da yaver gidip program, Ankara'da planladıkları diğer işlerle birleşiverdi. Bir hafta sonra Enformatik Enstitüsü Bilgisayar Labında bir avuç oyun geliştirici ve daha şimdiden dünya çapında inanılması güç başarılara imza atan Gideros'un yaratıcıları buluştuk. 

Sıcak ve samimi bir havada güzel bir seminer yaptık. Deniz Gideros'un hikayesini anlattı. Nasıl mobil oyun moturu yazmaya karar verdiklerini, nasıl bir süreçten geçtiklerini anlattı. Sonrasında Atılım ortamı tanıttı. Öncesinde örneklere göz atmış, bir kaç örnek de yazmıştım. Hakikaten sadece dile kolay değil, geliştirmesi de kolay bir ortamdı Gideros. Hiçe yakın Lua tecrübem ile bir gecede rahatça adapte olabilmiştim. Atılım'ın sunumu da tam bunu anlattı. Kolayca nasıl mobil oyun yazarsınız? Gerçek zamanlı olarak mobil cihazınızda sonucu nasıl görürsünüz? Oyununuza fiziği, ağ yeteneğini nasıl eklersiniz? Gideros ile animasyon nasıl yaparsınız? derken dakikalar aktı gitti. 
Son söz olarak diyorum ki, eli kod tutan, nasıl kolay mobil oyun yazarım diyen, illa ki bakmalı, tanışmalı Gideros ile. Ve buradan Atılım ve Deniz'e bir daha teşekkür ediyorum.  

Hiç yorum yok: